طراحی صندلی ناهارخوری

صندلی چوبی (Wooden Chair) که در بازار اصطلاحاً به آن صندلی ناهارخوری ( Dining Chair) میگویند بر خلاف ظاهر ساده اش یکی از مشکل ترین محصولات چوبی برای طراحی و تولید است. کوچکی اندازه و محدودیت فضا باعث کاهش حیطه عمل طراح گردیده و از طرف دیگر باعث افزایش مشکلات از لحاظ پایبندی به استانداردها در تعیین اندازه قطعات مختلف آن میگردد. در این مقاله قصد دارم طراحی یک صندلی چوبی توسط کامپیوتر را از ابتدا تا انتها توضیح داده محصول نهایی را به شما نشان دهم. ابتدا مراحل کار را لیست میکنیم:

مراحل طراحی و تولید یک صندلی استاندار ناهارخوری توسط کامپیوتر:

 1. تعیین قطعات صندلی و نامگذاری آنها
 2. تعیین اندازه قطعات بر اساس استانداردهای ارگونومیک
 3. تعیین ضخامت قطعات بر اساس جنس چوب بکار رفته
 4. طراحی هر یک از قطعات با لحاظ الزامات تولید
 5. مونتاژ قطعات در کامپیوتر
 6. تعیین نحوه اتصال قطعات صندلی به یکدیگر با در نظر گرفتن فشارهای وارده
 7. رفع ایراد و رندر نهایی طرح
 8. استخراج الگوهای برش و سوراخ کاری قطعات و ارجاع به واحد تولید
 9. تولید نمونه اولیه و رفع ایراد نهایی
 10. تصحیح ایرادها و تکمیل نهایی طرح
 11. سفارش نهایی تولید

در ادامه به توضیح هر یک از مراحل فوق می پردازیم:

1-تعیین قطعات صندلی ناهارخوری و نامگذاری آنها:

مطابق شکل قطعات مختلف یک صندلی ناهارخوری را نامگذاری میکنیم:

 1. پایه های جلو (چپ و راست)
 2. پایه های عقب (چپ و راست)
 3. کف صندلی
 4. قید کناری یا قید بغل (چپ و راست)
 5. قید جلو
 6. قید عقب
 7. پشتی صندلی
 8. تیره های پشتی
اجزاء صندلی چوبی

2-تعیین اندازه قطعات بر اساس استانداردهای ارگونومیک:

شکل های زیر اندازه گذاری یک صندلی ناهارخوری استاندارد معمولی را نشان میدهد:

اندازه های استاندارد صندلی چوبی
استاندارد صندلی

همانطور که ملاحظه میکنید به دلیل تفاوت قامت انسانها ، ابعاد اجزاء تشکیل دهنده صندلی نیز به شکل بازه و تعیین حداقل و حداکثر میزان قابل قبول تعریف شده اند. در این اندازه ها 3 مقدار از اهمیت بیشتری برخوردار است:

 1. ارتفاع کف صندلی که با حرف A نشان داده شده. مطابق شکل این ارتفاع میتواند حداقل 40cm و حداکثر 45cm باشد.
 2. عمق نشیمن صندلی که با حرف B نشان داده شده. مطابق شکل این عمق میتواند حداقل 38cm و حداکثر 46cm در نظر گرفته شود.
 3. زاویه پشتی صندلی F که اصطلاحاً یله صندلی نامیده میشود. در صورت شیب داشتن کف صندلی ، زاویه F میتواند حداکثر تا 15 درجه در نظر گرفته شود. دقت شود که این زاویه از زاویه D تاثیر میپذیرد. به عبارت دیگر اگر یک صندلی داشته باشیم که کف آن کاملا افقی باشد (یعنی زاویه D برابر صفر باشد) در آن صورت حداکثر مقدار زاویه F معادل 7 درجه خواهد بود. به عبارت دیگر یله صندلی برابر با ( F – D ) است و این مقدار نباید از 7 درجه بیشتر شود.

سایر ابعاد به نسبت موارد فوق اهمیت کمتری دارد.
بدیهی است با توجه به اینکه صندلی ما بدون دسته است، نیازی به انتخاب ابعاد دسته صندلی نداریم.

با توجه به موارد یاد شده و این نکته که میخواهیم صندلی خود را از چوب راش بسازیم، ابعاد اولیه قطعات صندلی را مطابق شکل زیر انتخاب میکنیم:

اندازه گذاری قطعات نشیمن صندلی چوبی

3-تعیین ضخامت قطعات بر اساس جنس چوب بکار رفته:

همانطور که گفته شد چوب صندلی را راش در نظر گرفتم. توضیح در مورد انواع چوب مورد استفاده در صنعت مبلمان مقاله ای جداگانه می طلبد که به آن خواهم پرداخت.

با توجه به جنس چوب، ضخامتهای قطعات به شکل زیر تعیین میگردد:

تعیین ضخامت و اندازه قطعات صندلی ناهارخوری:

 1. ضخامت قید ها 2.5 و ارتفاع قیدها 4.5 سانتیمتر
 2. طول قید جلو 37.2 سانت. این عدد با 8.8 سانت ضخامت هر دو پایه جلو جمع شده عدد 46 سانت را برای زیر کف صندلی میدهد. با در نظر گرفتن 1 سانت پیشروی کف صندلی از هر طرف، عرض نهایی کف صندلی 48 سانت خواهد بود.
 3. ضخامت پایه جلو  4.4×4.4 سانتیمتر
 4. ارتفاع پایه جلو 43 سانت. با در نظر گرفتن حدود 2 سانت برای کف صندلی ارتفاع نشیمن صندای برابر 45 سانت خواهد بود.
 5. ارتفاع پایه عقب 79 سانت. با در نظر گرفتن 10 الی 13 سانت ارتفاع پشتی صندلی، مجموع ارتفاع عقب صندلی حداکثر  92 سانت خواهد بود
 6. عرض تیره های پشتی 1.2 سانت و ارتفاع آنها 3.2 سانت در نظر گرفته می شود.

حال به طراحی کامپیوتری قطعات صندلی ناهارخوریمان میپردازم. برای این کار من از نرم افزار AutoCAD استفاده میکنم. بدیهی است شما میتوانید با توجه به مهارت و تسلط، نرم افزارهای سه بعدی دیگری را برای این مهم انتخاب کنید.

4-طراحی هر یک از قطعات با لحاظ الزامات تولید:

با توجه به ابعادی که در قسمت قبل بدست آوردیم، مطابق شکل های زیر قطعات را طراحی و به هم متصل میکنیم:

قیدهای کف صندلی ناهارخوری

برای زیباتر شدن و همچنین سبکتر شدن صندلی، پایه های جلو را از هر دو وجه رو به داخل صندلی ساب میزنیم. این کار در کارگاه میتواند توسط دستگاه گنده گیر (گندگی) یا رنده صورت پذیرد.
عمل ساب زدن را به قسمی انجام میدهیم که پایه صندلی در قسمت پایینی (آنچا که روی زمین قرار میگیرد) به ابعاد 2.5×2.5 سانت برسد.
اگر بخواهیم مانند شکل اولیه پایه جلو قوس دار باشد باید ابتدا آن را به شکل قوس دلخواه دوربری کرده باشیم و سپس توسط دستگاه فرز پرداخت کنیم.

پایه جلو صندلی ناهارخوری

در مورد پایه های عقب چند نکته بسیار مهم وجود دارد:

 1. میزان چرخش پایه های عقب ، عمق پشتی صندلی و تیره های پشتی را تعیین میکند.
 2. قوس پایه های عقب، میزان یله صندلی را تعیین میکند
 3. ارتفاع پایه عقب با توجه به میزان چرخش پایه، باعث تغییر پهنای صندلی در قسمت پشتی و همچنین باز و بسته شدن قرار پایه ها(انجا که پایه های عقب روی زمین قرار میگیرد) خواهد شد.

با توجه به موارد فوق، شاید لازم باشد چند پایه با قوس های مختلف طراحی کرده و در کامپیوتر مونتاژ کنیم تا با سعی و خطا به بهترین عمق و پهنای پشتی برسیم. بدیهی است این ابعاد روی میزان مصرف چوب پایه تاثیر مستقیم دارد.

پایه عقب صندلی

حال به پشتی و تیره های پشتی میرسیم. همانطور که عرض شد، میزان چرخش و همچنین قوس پایه های عقب روی ابعاد و میزان شکم پشتی و تیره های پشتی موثر است و تمام این موارد در کنار هم راحتی نشیمن یک صندلی را رقم میزند:

پشتی صندلی ناهارخوری

در نهایت نوبت به کف صندلی میرسد. برای بدست آوردن قالب کف صندلی یک برش افقی از قسمت فوقانی قیدها و پایه ها تهیه میکنیم. مطابق شکل مرزهای این برش را بر حسب ضرورت یک سانت به داخل یا خارج آفست میکنیم تا الگوی برش کف صندلی(الگوی قرمز رنگ) بدست آید.

کف صندلی را میتوان از نئوپان، MDF یا تخته چند لایی ساخت. استفاده از چند لایی علاوه بر استحکام، باعث سبک تر شدن صندلی میگردد اما گرانتر است.

کف صندلی

با تکمیل قطعات، نوبت به مونتاژ کامپیوتری آنها میرسد.

5- مونتاژ قطعات در کامپیوتر:

بهتر است یادآوری کنم طراحی قطعات و مونتاژ آنها گاه به شکل همزمان انجام میگیرد. یعنی در بسیاری از موارد طراحی یا تغییر قطعه روی طرح نهایی سه بعدی صورت میگیرد و به این شکل نیست که حتما ابتدا قطعه را بسازیم و سپس آن را در جای خود قرار دهیم. به عنوان مثال در طرح حاضر، برای اصلاح پایه های جلو و عقب، عمل تغییر و ابزارزنی روی طرح سه بعدی صورت گرفته است.

مونتاژ نهای قطعات صندلی نهار خوری ما به شکل زیر است:

صندلی کامل نهارخوری

در شکل فوق، برای ساخت کف صندلی از MDF به ضخامت 16 میلیمتر استفاده کردیم. برای رویه کف صندلی از اسفنج 2 سانت و پارچه یا چرم به انتخاب مشتری استفاده خواهد شد.

6- تعیین نحوه اتصال قطعات صندلی به یکدیگر با در نظر گرفتن فشارهای وارده:

به صورت کلی اتصال صحیح قطعات به هم از اهمیت بالایی برخوردار است. این اهمیت در صندلی دوچندان میگردد. با توجه به تشکیل اهرم، نیروهای وارده به قسمت اتصال قیدهای کناری به پایه های عقب میتواند به چند برابر وزن انسان برسد.

بسیاری از افراد عادت دارند زمان استفاده از صندلی با فشار به عقب آن را روی پایه های عقب صندلی بلند کنند. این امر سبب تولید گشتاور زیادی در محل اتصال قید به پایه شده به مرور موجب جدایی این قطعات میگردد. برای جلوگیری از این مشکل میبایست علاوه بر اتصال صحیح، قطعات را در محل مناسب تقویت کنیم.
برای اتصال قید ها به پایه ها از اتصال فاق و زبانه و برای اتصال پشتی و تیره های پشتی به پایه های عقب از اتصال دوبل استفاده میکنیم.
علاوه بر آن برای افزایش استحکام ، از یک قطعه گوه شکل به نام نبشی برای دوختن قیدها به هم استفاده میکنیم. نبشی برای اتصال کف صندلی به صندلی نیز استفاده میشود که این امر خود باعث استحکام بیشتر صندلی میگردد.
شکل زیر این موارد را نشان میدهد:

صندلی کامل نهارخوری

7- رفع ایراد و رندر نهایی طرح:

اولین کار در این مرحله پرداخت زوایایی از قطعات صندلی است که با انسان در تماس میباشند. در واقع باید لبه های تیز محصول را از بین برد تا از آسیب رساندن به فرد در اثر برخورد احتمالی پیشگیری گردد. به این عمل اصطلاحا گرفتن نیش قطعات میگویند.

تمام لبه های بیرونی قید ها و پایه ها ، لبه های پشتی صندلی و تیره های پشتی از این گروه هستند. در کارگاه این کار بسته به ابزار و تیغ مورد استفاده توسط فرز یا اور-فرز انجام میگیرد.

اگر این ابزار را ندارید می بایست با حوصله و صرف وقت به شکل دستی و توسط سنباده این کار را انجام دهید.

بدیهی است در صورت تولید انبوه، عمل نیش گیری پیش از مونتاژ و روی قطعات مجزا انجام میشود.

در نهایت صندلی ناهارخوری ما به شکل زیر در می آید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *